pondělí 8. června 2015

Dovolená na Tenerife

Ahooooj všichni :-)


Už jsou to zhruba 2 týdny, co jsme se vrátili z naší dovolené na Kanárských ostrovech, konkrétně se tedy jednalo o ostrov Tenerife. Úmyslně píšeme „dovolené“, jelikož to byla opravdu dovolená s velkým D. Hodně jsme odpočívali, povalovali se a užívali sluníčka. Ale popravdě, co taky na ostrově, který se kolem dokola dá autem projet za jeden den, chcete vidět že :-)

Ale pěkně od začátku. Dokud jsme měli ještě hodně peněz a mohli jsme utrácet, jak jsme chtěli, koupili jsme si letenky tam i zpět zhruba za 90 euro ze Sevilly na Tenerife – South. Bylo to hodně spontánní rozhodnutí, ale rozhodně nelitujeme.

Pro ty co nevědí, tak jen pár informací o ostrově Tenerife:
  • Jedná se o španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu u pobřeží Afriky
  • Jeho rozloha je okolo 2 034km2 a žije zde zhruba 900 000 obyvatel
  • Nachází se zde nejvyšší hora Španělska – Pico de Teide
  • Jih ostrova je hlavním centrem turistického ruchu, je zde mnoho letovisek a hotelových komplexů, zatímco sever ostrova je spíše skalnatý. Pobřeží na jihu tvoří písečné pláže, kam byl dovezen písek především ze Sahary
  • Ostrov Tenerife je také nazýván jako „Ostrov věčného jara“, jelikož je zde velmi příjemné klima po celý rok
  •  Pro Tenerife jsou typické hluboké lesy, banánové plantáže a exotické pláže s černým sopečným pískem

Teď už se přesuňme ke krátkému shrnutí naší dovolené. Ubytování jsme řešili opět hodně dopředu. Necelý týden před odletem. Po důkladném prozkoumání serveru booking.com jsme se shodli na apartmánech – ApartamentosOasis Mango.

Zamluvili jsme si apartmán pro 4 osoby a každého z nás tak vyšlo 6 nocí na 60 euro, což si myslíme, že je hodně pěkné. V apartmánu jsme měli 2 pokoje, v každém byly 2 jednolůžkové postele, kuchyňku se základním vybavením, koupelnu s vanou a terasu, na které jsme každé ráno snídali, anebo si jen prostě užívali výhledu.

Wifi měla být původně jen ve společných prostorách na recepci, ale velmi nás potěšilo, když jsme ji občas chytli i přímo na pokoji a mohli tak aspoň na pár minut zjistit co se změnilo na Facebooku, přidat fotku na Instagram a nebo jen informovat rodinu o tom, že jsme v pořádku.

Dále jsme měli možnost navštěvovat bazén, který byl přímo u apartmánů nebo si zajít do baru, který se zde také nacházel. Každý den jsme měli čisté ručníky a uklizený apartmán, takže nemáme co vytknout a toto ubytování můžeme jen a jen doporučit!

Teď už ale k samotnému pobytu. Odlétali jsme ve středu 20. 5. 2015 přesně ve 22:15 a na Tenerife jsme dorazili ve 23:50. Let trval asi 2 a půl hodiny, ale byl zde hodinový posun času :-)

Jelikož jsme se domnívali, že takto pozdě už se z letiště nijak nedostaneme, rovnou jsme se zde uložili a přečkali noc s tím, že do města, kde jsme měli zařízené ubytování, se vydáme až ráno. Noc to byla náročná, ale kupodivu docela utekla a ráno kolem 8 hodiny jsme nasedli na autobus a jeli do městečka Los Cristianos, které bylo asi 20 minut od letiště, a kde jsme měli ubytování. Mezitím jsme stihli zjistit, že nám autobusy jely i v noci, ale co, aspoň jsme ušetřili za jednu noc v hotelu :-)

Nepoučitelní z Madridu jsme si zarezervovali apartmán na Avenida San Francisco – ano, bylo to do kopce, ale naštěstí né tak moc J Dorazili jsme zde asi kolem 9 hodiny ráno a i přes to, že check-in byl až od 14 hodin, měli jeden apartmán volný a uklizený skoro hned, a tak jsme se mohli ubytovat. Unavení po probdělé noci, jsme si řekli, že se jen na chvíli natáhneme, spočineme a pak něco podnikneme. Nakonec jsme odpočívali skoro celý den a do centra jsme vyrazili až na večerku. Našli jsme si jen nejbližší obchod a omrkli, jak daleko máme moře a nejbližší pláž. Někteří se vydali na drinky-pinky, jiní ještě stále dospávali.V pátek jsme si královsky posnídali na terase a kolem oběda vyrazili na pláž. I přes to, že podle předpovědi počasí to vypadalo, že nám bude pršet, celou dobu jsme měli opravdu krásně. Celé páteční odpoledne jsme se tedy jen váleli na pláži a dovolenkovali J Jen tak pro zajímavost, jsme zde měli pláž se žlutým (normálním) pískem, což značilo, že tato pláž je umělé vybudovaná. Večer jsme se opět vydali na drinky-pinky a relaxovali.

V sobotu jsme se rozhodli, že vyjedeme na pláž do jiného městečka a zvolili jsme Los Gigantes, jelikož zde už měl být černý (sopečný) písek.Los Gigantes, v překladu Obří útesy, je skalnatý útvar, a tyto skály se tyčí nad mořem do výšky 500 – 800 metrů a jedinou cestou, jak se dostat do jejich blízkosti je lodí po moři. Což jsme samozřejmě udělali a zaplatili si vyhlídkovou loď, každý za 20 euro. V ceně jsme tedy měli vyjížďku po moři k těmto skalám, 100% záruku, že uvidíme delfíny, možnost zaplavat si v Atlantském oceánu a na lodi jsme mohli vypít a sníst kolik jsme jen chtěli. Což měli samozřejmě perfektně vymyšlené.

Než jsme se dostali k delfínům polovina (a to nepřeháníme) lidí na lodi zvracelo a tak na ALL YOU CAN EAT AND DRINK neměli ani pomyšlení. Když ale tuto maličkost pomineme, výlet to byl krásný. Kolem skal jsme opravdu projížděli velmi blízko a název Los Gigantes tedy rozhodně sedí. Delfíny jsme viděli a nejen jednoho, bylo jich zde spousta, jen fotky se moc nevyvedly, jelikož byli zatraceně rychlí, a i přes to, že jsme chtěli fotku delfína ve skoku, většinou máme jen samotné moře, protože jsme to nikdy nestihli :-) A posledním skvělým zážitkem z lodi bylo samotné skákání do oceánu. Na 20 minut jsme se zastavili na jednom místě a z připraveného můstku jsme skákali. Někdo se zhoupnul na houpačce, jiní skákali salta, prostě kdo jak chtěl. Bylo to super. Oceán překrásně čistý, voda příjemně studená a zase máme o zážitek víc :-)


Po plavbě lodí jsme se z přístavu vydali na pláž s černým pískem, kde jsme si chvilku poleželi, trochu opálili a kolem 7 hodiny večer jsme se taxíkem vraceli zpátky do Los Cristianos (kupodivu nás taxi pro 8 osob vyšel o něco levněji než autobus).

Neděle proběhla opět v poklidu a to tedy povalováním se na pláži. Jedinou zajímavostí tohoto dne bylo snad to, že jsme všude slyšeli Čechy nebo Poláky (alespoň jde vidět, které národy si můžou takovou dovolenou dovolit, co :-P ).

Na pondělí jsme byli domluveni, že si uděláme výlet po ostrově, ale nakonec jsme názor změnili. Auto jsme si sice domluvili, ale až na úterý, a tak jsme si v pondělí udělali „lazy day“. Počasí nebylo úplně moc na pláž a tak jsme se jen povalovali doma. Vylezli jsme, až když jsme šli na oběd, potom na kávu a potom na drinky-pinky. Takže taky nic moc zajímavého, ale byla to prostě dovolená, takže jsme si mohli dělat jen to, co jsme chtěli!

V úterý ráno vstávačko brzo a o půl 9 už jsme měli připraven náš vůz přímo před apartmánem a mohli se vydat na výlet. (Jen tak pro zajímavost auto jsme měli pronajato přes náš hotel a půjčení na jeden den nás vyšlo na 45 euro + benzín).

První zastávkou byla Masca, což je město, které se nachází v severozápadní části ostrova. Před asi 10 lety zde nebyly ještě žádné asfaltové cesty a dalo se tam dostat jedině pěšky. My jsme se tedy vydali po nové asfaltové cestě, o které by se leckdo mohl domnívat, že je jednosměrná – široká byla tak na jedno auto a zatáčky snad co dva metry. Na různých webech psali, že potkat zde v protisměru autobus je jedno malé dobrodružství. O takový zážitek jsme se nemohli nechat připravit a autobus jsme chtě, nechtě, taktéž potkali. Jelikož Kmínek byl ale dobrý řidič, žádná velká akce se z toho nekonala. V Masce byl úžasný výhled na hory, až by se člověku nechtělo věřit, že je na Tenerife :-)Po vyfocení pár fotek jsme šupajdili zpátky do našeho auta, a vydali jsme se směrem k obci Garachico. V roce 1706 zalila vesnici horká láva z vybuchlé sopky, která pohřbila téměř celou vesnici. Pomocí této ztuhlé lávy vzniklo takové malé „mořské koupaliště“. Láva rozdělila oceán na několik části, ve kterých vznikly malé bazény. My jsme neměli plavky ani čas tam zůstat, ale koupání tam musí být skvělé. Spokojili jsme se tedy s namočením noh a opět jsme rychle naskakovali do auta.V plánu jsme měli „smočé dřeva“. Nikdo nevěděl, co to znamená, my Češky jsme si to přeložily jako „nějaké stromy“ a Poláci byli spokojení, že uvidí nějaké dřevo. Dostali jsme se teda do vesnice Icos de los Vinos, kde by podle googlu měly být skvělé vinice. Největší atrakcí zde ale je nejstarší dračí strom na světě. Jeho obvod je asi 6 metrů a má neuvěřitelných 600-800 let. Strom vypadal krásně, ale opět nás hnal čas, takže jsme vyfotili pár fotek, prošli si městečko a nechávali jsme se unášet vstříc dalším zážitkům.


Jako další zastávku jsme si totiž naplánovali Loro Parque. Lístky jsme si dopředu koupili na recepci hotelu (34 euro, au!), ale stálo to teda za to! Park je takovou větší ZOO, ve které ovšem nemají jen normální zvířata, ale také kosatky, delfíny a prostě zvířata, které nevidíte každý den. K naší smůle se pavilon s kosatkami opravoval, což nás tedy naštvalo, protože kosatky najdete jen na třech místech na světě. Už před návštěvou parku jsme si doma udělali plán, co a jak chceme vidět. Loro Park totiž nabízí kromě prohlídky zvířat zvláštní „show“, při které trenéři zvířat předvádějí, co zvířata umí. My jsme začali papoušky. Show byla dělaná hlavně pro děti, ale i tak se nám to líbilo. Papoušci počítali, jezdili na kole a volně létali v místnosti.

Po show s papoušky jsme se vyloženě hnali k delfináriu. Po cestě jsme si koupili výborné vafle s čokoládou a jahodami, ať nemáme na vystoupení hlad (někteří si stihli čokoládou zašpinit nejenom šaty, ale i boty), a jako první v řadě jsme čekali, až nám otevřou brány k bazénu. Když jsme byli puštěni dovnitř, za námi už byla docela velká fronta, proto radíme, přijít vždy dřív, než vystoupení začíná, ať pěkně vidíte. My jsme seděli uprostřed v první řadě, kde to šlo, jelikož úplně první řada je vyhrazena rodinami s kočárky. Show byla absolutně neskutečná. 9 delfínů předvádělo neskutečné kousky, nechápali jsme, jak se to mohli naučit. Jejich trenéři se na nich vozili, nechali se vyhazovat do vzduchu, dělali break-dance, naprostá nádhera! Dech beroucí byl také trenér Pablo, který nás zaujal stejně, jako delfíni. Prostě show stála za všechny peníze, až jsme litovali, že jsme dali 20 euro za výlet lodí, abychom je viděli, když by bohatě stačilo toto.Pak následoval čas zase skoro utíkat k lachtanům. Na internetu jsme se dočetli, že je dobré místo k sezení vlevo dole, jelikož v průběhu show tam největšího lachtana přivedou dvířky. Dole bylo místo, takže jsme se posadili a za chvíli jsme si užívali opět skvělou show. Show nebyla tak krásná, ale zato byla vtipná a opět jsme si ji skvěle užili. Největší lachtan byl prostě skvělý a předváděl super vtipné kousky. V průběhu vystoupení lachtana opravdu přivedli, ale chybělo nám jedno místo, abychom od něho dostali pusu. Škoda. (Ale pokud jste někdo viděli, jak má takový lachtan špinavou a mokrou pusu, tak spíše škoda pro něho!).Někteří se zamilovali do Pabla delfínů tak, že chtěli show vidět ještě jednou, takže jsme se rozdělili. Peťa utíkala na delfíny a zbytek se vydal na prohlídku parku. Show s delfíny byla opět skvělá, i když ne tak živá, jako první. V parku dále byli tučňáci, bílí tygři, orangutani, gorily a mnoho dalších zvířat. Když jsme si ho celý stihli projít, byl už čas se s parkem rozloučit. A to klidně česky nebo polsky, jelikož tyto jazyky tam uslyšíte spíše, než angličtinu, němčinu nebo španělštinu.


Nasedli jsme do auta a vydali jsme se směrem k hlavnímu městu Tenerife – Santa Cruz de Tenerife. Šli jsme k známému Auditoriu, o kterém jsme neměli ponětí, co to je, ale vypadalo to moc pěkně a známě J Nafotili jsme opět fotky a vydali se hladoví na jídlo do nákupního centra. Z vydatné večeře (díky bohu za mekáč J ), jsme se chtěli vydat na nejvyšší horu Španělska- Pico del Teide. Jelikož jsme ale v parku byli asi 4 hodiny (ale šlo by tam být i celý den!), neměli jsme už čas, jelikož se začínalo stmívat. Takže jsme sedli do auta a vyčerpaní z celého dne jsme fičeli do hotelu.


Poslední ráno jsme trávili samozřejmě balením. Když jsme měli vše sbaleno, odběhli jsme si pro poslední suvenýry, a přišel čas rozloučit se s hotelem. Někdo měl skvělý nápad, že se všemi věcmi pojedeme na skvělou a úžasnou pláž s červeným pískem. Nemáme ani tušení, jak se to mělo jmenovat, ale místo písku nás čekal skoro štěrk a znechucení, že všechno budeme mít špinavé. Takže jsme si tam odbyli poslední dvě hodinky a vydali se taxíkem na letiště. V letadle nás mrzelo, že už máme za sebou naši dovolenou, a musíme zpátky do reality. 

Sice je to španělská a erasmácká realita, ale pořád máme nějaké povinnosti, které musíme plnit. Třeba se opalovat. Nebo relaxovat. Ale sem tam se najdu i nějaké zkoušky. Takže uvidíme. 

Teď už nás čeká jen posledních 23 dní a ty je třeba si užít!

Hasta luego!

Nikuša a Peťka :-)

P.S. - Když si tak občas projíždíme statistiky našeho webu - kolik lidí a hlavně z jakých zemí si nás prohlíží - nemohly jsme si nevšimnout, že máme nějaké čtenáře ze Spojených států. Upřímně si vůbec nevybavujeme, že bychom tam měly někoho známého, takže pokud to není nějaký error a opravdu nás odtamtud z dálek někdo čte, tak nám prosím kamkoliv napište o koho se jedná. Jen tak pro zajímavost :-)
Děkujeme!

Žádné komentáře:

Okomentovat